Najczęściej zadawane pytania

Zrzut ekranu 2015-11-26 o 18.53.31Czy prawidłowe oddychanie jest ważne podczas uprawiania sportu?

Oczywiście! Dla prawidłowej funkcji wszystkich komórek organizmu konieczne jest dostarczanie dostatecznej ilości tlenu, tym bardziej , kiedy uprawiamy sport – biegamy, pływamy czy gramy w siatkówkę. Nasz organizm wykorzystuje wtedy mnóstwo energii, dlatego dla efektywnego wysiłku tak ogromne znaczenie ma prawidłowy oddech.


 

Zrzut ekranu 2015-11-26 o 18.53.31Czy chcąc uprawiać sport powinienem zbadać swoje drogi oddechowe?

Jeśli pragniesz zadbać o swój organizm i zacząć regularne treningi, by utrzymać doskonałą formę, powinieneś najpierw zbadać, czy prawidłowo oddychasz. Zaburzenia oddychania mogą wynikać z wielu przyczyn. Może być to na przykład krzywa przegroda nosowa czy przerośnięte podniebienie miękkie. Ponadto, ważne jest wykonanie rynomanometrii – badania oceniającego przepływ powietrza  przez nos czy spirometrii badającej pojemność płuc.


Zrzut ekranu 2015-11-26 o 18.53.31Co robić, by trening sportowy był efektywny?

Aby trening sportowy był źródłem maksymalnej energii życiowej niezbędne jest zadbanie o prawidłowe przygotowanie do treningu – wspomniane wyżej badania górnych dróg oddechowych, a także dostarczenie sobie dostatecznego wypoczynku. Bardzo ważne jest, by organizm mógł się zregenerować w trakcie snu, a możliwe jest to tylko, gdy Twój oddech jest prawidłowy.


Zrzut ekranu 2015-11-26 o 18.53.31Co zrobić, gdy budzisz się zmęczony?

Jakość Twojego snu zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest prawidłowe oddychanie w czasie snu, pozwalające na efektywny wypoczynek dostarczający Ci maksymalnej dawki energii o poranku. Jeśli budzisz się zmęczony, z bólem głowy, niewyspany – koniecznie zgłoś się na konsultację laryngologiczną, w trakcie której lekarz oceni Twoje drogi oddechowe i zbada Twój oddech.


Zrzut ekranu 2015-11-26 o 18.53.31Czym jest chrapanie?

W czasie snu, przy ułożeniu ciała na plecach, język cofa się, usta otwierają i dochodzi do zwężenia kanału nosogardła i gardła. To sprawia, że powietrze przeciska się trudniej do płuc i wirując, wywołuje charakterystyczny efekt akustyczny. Głośność chrapania może dochodzić do 70 decybeli – to tyle, co dźwięk wywoływany przez młot pneumatyczny lub pracujący traktor! Chrapanie to najczęstsza dolegliwość występująca w czasie snu i zarazem najważniejszy czynnik zakłócający sen.


Zrzut ekranu 2015-11-26 o 18.53.31Kto najczęściej chrapie?

Statystycznie częściej chrapią mężczyźni. Szacuje się, że chrapie około 70% z nich. Oznacza to, że w Polsce problem ten dotyczy co najmniej 8 milionów dorosłych ludzi.


Zrzut ekranu 2015-11-26 o 18.53.31Czy chrapanie jest niezdrowe?

Tak, chrapanie jest zdecydowania niezdrowe. To istotny problem medyczny, który zdecydowanie przyczynia się do pogorszenia zdrowia i jakości życia pacjenta. Następstwem chrapania jest gorsze dotlenienie organizmu. Po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwa poranne bóle głowy, ogólne osłabienie, przygnębienie i zmęczenie. Po dłuższym czasie chrapanie może być przyczyną kłopotów z koncentracją i zapamiętywaniem, senności w ciągu dnia, osłabienia libido, depresji, obniżenia wydajności pracy i zwiększenia ryzyka wypadków. Może także przyczynić się do zaburzeń ze strony układu krążenia, takich jak: nadciśnienie tętnicze, przerost prawej komory serca i inne. Chrapanie może być również początkiem wielu groźnych chorób. Dlatego też nie należy go lekceważyć, ale zgłosić się do lekarza specjalisty – zwłaszcza jeśli  chrapaniu towarzyszą chwilowe przerwy w oddychaniu.


Zrzut ekranu 2015-11-26 o 18.53.31Czy można skutecznie wyeliminować przyczyny chrapania?

Nowe techniki leczenia pozwalają na skuteczną walkę z zaburzeniami oddychania. Pierwszym krokiem do skutecznej terapii jest jednak dokładna diagnostyka. Konieczne jest wykonanie badania obrazowego – tomografii komputerowej 3D, które pokazuje miejsca zwężeń w obrębie górnych dróg oddechowych, które mogą  być przyczyną chrapania. Chrapiącym pacjentom można również zaproponować endoskopową diagnostykę podczas snu farmakologicznego, co pozwala na ocenę zachowania tkanek, gdy pacjent śpi. Po dokładnym przebadaniu pacjent może być zakwalifikowany do różnorodnych zabiegów. Nowoczesne leczenie opiera się na technikach małoinwazyjnych zapewniających komfort i zmniejszających ryzyko powikłań po zabiegu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat chrapania, zapraszamy do odwiedzenia strony niechrapanie.pl