Zasady zdrowego oddychania

Zasady zdrowego oddychania

18 – to średnia liczba oddechów, jaką wykonuje zdrowy człowiek w ciągu jednej minuty. Jest to podstawą naszego życia, a często stanowi o jego jakości. Dlatego też warto zadać sobie pytanie: czy oddycham prawidłowo? Czy mój oddech pozwala mi czuć się pełnym energii?

Pozwól sobie na chwilę refleksji i weź pod lupę swój własny oddech. Każdej sytuacji życiowej towarzyszy inny oddech. Gdy oddychasz świadomie, pozwalasz, by Twój oddech stał się Twoim sprzymierzeńcem- by pomagał Ci efektywnie wypoczywać w czasie spokojnego snu, by dostarczał Ci potężnej dawki energii podczas uprawiania sportu, a w sytuacji stresowej pomagał w opanowaniu własnych emocji.

Jak zatem zaprzyjaźnić się z własnym oddechem?

  • Pomyśl czy budzisz się wyspany i pełen energii?
  • Czy oddychasz swobodnie przez nos dostarczając do płuc powietrze ogrzane, oczyszczone i nawilżone?
  • Czy uprawiając sport czujesz, że towarzyszy Ci silny oddech?

Jeśli na któreś pytanie udzieliłeś odpowiedzi – nie, zgłoś się na konsultację laryngologiczną, w trakcie której lekarz oceni Twoje drogi oddechowe.

ZASADY ZDROWEGO ODDYCHANIA:

  • Staraj się oddychać przez nos, który dzięki posiadaniu specjalnego nabłonka oczyszcza, ogrzewa i nawilża powietrze.
  • Zwracaj uwagę na prawidłowe oddychanie podczas uprawiania sportu – podczas biegania staraj się oddychać przez nos, utrzymując stały rytm oddechu, natomiast podczas ćwiczeń siłowych wykonuj wydechy w momencie, gdy Twoje mięśnie są w największym napięciu.
  • W sytuacji stresowej staraj się opanować swój oddech, aby nie dopuścić do tzw. hiperwentylacji, czyli sytuacji, gdy Twój oddech jest bardzo szybki i nieefektywny – dostarczanie tlenu do płuc staję się wtedy niemożliwe!