Inne: bark

Zrzut ekranu 2015-11-26 o 16.13.27

inne

Urazy sportowe barku wynikają najczęściej z bezpośredniej kontuzji stawu  na skutek wykonania gwałtownego ruchu lub silnego uderzenia, rzadziej są skutkiem przeciążenia.

Urazy sportowe barku często zdarzają się u sportowców trenujących tenis czy siatkówkę.  Najczęstsza postać urazu barku to niestabilność stawu ramiennego lub uszkodzenia ścięgien mięśni rotatorów.

Zrzut ekranu 2015-11-26 o 16.13.32

Urazy w obrębie barku wymagają pilnej konsultacji ortopedycznej i wykonania odpowiedniej diagnostyki. Często niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej rehabilitacji. W przypadku poważnych urazów konieczne jest leczenie operacyjne – artroskopowe.

Artroskopia to nowoczesna technika pozwalająca na diagnozowanie i jednoczesne leczenie urazów stawów. Jej ogromną zaletą jest małoinwazyjność – wykonywane są tylko małe nacięcia na skórze, a pacjent szybko powraca do pełnej sprawności. Artroskopię wykonuje się w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg polega na wprowadzeniu do wnętrza stawu urządzenia zwanego artroskopem, który umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie wnętrza stawu i wykonanie niezbędnych zabiegów.