Skrzywienie przegrody nosa

Nos: skrzywienie przegrody nosa

Zrzut ekranu 2015-11-26 o 16.13.27

nos

Przegroda nosa dzieli jamę nosa na dwie części.

W przedniej części zbudowana jest z chrząstki, w tylnej zaś z cienkiej kości. Wyścieła ją błona śluzowa. Bardzo często na skutek wrodzonych wad budowy chrząstek i kości przegrody nosa, złamań nosa, urazów okołoporodowych lub występujących w dzieciństwie dochodzi do deformacji tej struktury nosa. Skrzywienie przegrody nosa jest przez większość osób nieodczuwalne. Znaczne skrzywienie przegrody może jednak spowodować pogorszenie drożności jam nosa. Oddychanie nosem, zwłaszcza w nocy jest wówczas utrudnione.Konieczne staje się wówczas oddychanie przez otwarte usta, co powoduje, że każda infekcja górnych dróg oddechowych znacząco się wydłuża, ponieważ gardło jest wysuszane i podrażniane. W nocy często występują chrapanie i bezdechy. Poza tym skrzywienie przegrody nosa może być przyczyną nawracających zapaleń zatok przynosowych, a także krwawień z nosa. Powikłaniem urazu skrzywienia przegrody nosa może być jej perforacja. W wyniku perforacji, znacznie pogarsza się drożność nosa, a naturalny przepływ powietrza zostaje zaburzony.

Zrzut ekranu 2015-11-26 o 16.13.32

W celu przywrócenia prawidłowego oddychania przez nos przeprowadza się operację polegającą na korekcji wewnątrznosowej przegrody nosa w technice endoskopowej (septoplastyka). Perforacja przegrody nosa jest trudnym powikłaniem wymagającym specjalistycznego leczenia – w Centrum Medycznym MML proponujemy pacjentom zabieg z zastosowaniem nowoczesnych technik z implantacją przeszczepów wykonanych z biomateriałów.

Septoplastyka jest nowoczesną, małoinwazyjną metodą endoskopową, wykonywaną w Centrum Medycznym MML w Warszawie. Polega ona na wykonaniu małych nacięć na błonie śluzowej i wyrównaniu kształtu nosa. Zabieg ten trwa od 30 do 60 minut, a pacjent tego samego dnia może opuścić klinikę, a już po 3 dobach od zabiegu wraca zazwyczaj do codziennych zajęć. Ważnym elementem tej metody jest stosowanie do opatrywania nacięć w błonie śluzowej spongostanu, opatrunku żelowego, który w sposób naturalny rozpuszcza się wewnątrz nosa.