Wywiad z byłym zawodnikiem MMA Łukaszem Jurkowskim

Wywiad z byłym zawodnikiem MMA Łukaszem Jurkowskim

2013-04-08

Wywiad z komentatorem sportowym, byłym zawodnikiem MMA – Łukaszem Jurkowskim.

Łukasz, powiedz jak się ma Twoja kondycja?

Szczerze mówiąc bywało lepiej, ale nie oszukujmy się – od kiedy zawiesiłem rękawice na kołku to nie spędzam tyle czasu na macie, co kiedyś. Teraz skupiam się przede wszystkim na trenowaniu młodzieży, a to już zupełnie co innego. Oczywiście nie jest tak, że zaniedbuje swój organizm. Staram się regularnie trenować, biegać itd., ale ze względu na problemy z krzywą przegrodą nosową muszę szczególnie ostrożnie podchodzić do wysiłku, gdyż z tym schorzeniem bardzo łatwo o infekcję górnych dróg oddechowych…

Właśnie, a powiedz czy u sportowców częstym problemem są infekcje?

Bardzo duża liczba sportowców, a zwłaszcza ta część zajmująca się sportami walki ma podobny problem do mojego. Mianowicie wspomniana wcześniej krzywa przegroda nosowa. U mnie dodatkowo dochodzą jeszcze przerośnięte migdałki. Jeżeli chodzi o tego typu kłopoty laryngologiczne u zawodników, to mają one bardzo duży wpływ na trening, na przygotowanie zawodnika do walki itd. Ciężko jest bowiem utrzymać odpowiedni oddech, przy czym automatycznie spada kondycja. Nie wspominam już nawet o kłopotach ze snem.

Sportowcy szczególnie narażeni są na urazy. Jakie urazy szczególnie występują u zawodników MMA?

W formule MMA zawodnicy narażeni są na urazy, kontuzje niemal całego ciała. Skręcone kolano, złamane żebra czy piszczel to nic nadzwyczajnego. Wszystko to wkalkulowane jest w ten sport. Oczywiście najbardziej narażona na urazy jest głowa. Nos, uszy, łuki brwiowe itp. Dlatego dobrze jest, kiedy zawodnicy współpracują ze specjalistycznymi ośrodkami, klinikami, które w szybki i zarazem profesjonalny sposób pomogą im stanąć na nogach. Czas to przecież jedna ze ścieżek sukcesu.